İlim Hikmet Vakfı - KAYSERİ
+90 352 231 80 92
info@ilimhikmet.org.tr
 • KOZAKLI KARDEŞLİK KAMPI 2020
 • AZEZ
 • Kasım 2019 çay saati
 • Şule Yüksel Şenler
 • Anadolu Platformu Teşkilat Şurası
 • Anadolu Platformu Teşkilat Şurası
 • Anadolu Platformu Teşkilat Şurası
 • Çay Saati
 • İHV 13. Olağan Genel Kurulu Yapıldı
 • Murat Cahit Cıngı, Gençlere 100 Yıllık Değişim Sürecini Anlattı
 • Senai Demirci'den Kıssalarla Terapi Atölyesi
 • Kalem Düşünce Kulübü Panelinde Kuşak Farklılıkları Tartışıldı
 • İlim Hikmet Aile Kampı Yapıldı
 • İlim Hikmet Vakıf Bülteni 2. Sayısı Çıktı
 • AÖB Orta Öğretim Ara Dönem Kampı Yapıldı
ESMAÜL HUSNA
DÜŞÜNCE AKADEMİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ
Siyer Yarışması

İlim Hikmet Vakfı, 22 Mart’ta liseler arasında araştırmacı-yazar Celaleddin VATANDAŞ’ın, “Hz Muhammed’in Hayatı ve İslam Daveti” isimli kitabından sınav yapmıştı.

 Farklı liselerden öğrencilerin katılımıyla Arif Molu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde gerçekleştirilen sınavda öğrenciler çoktan seçmeli 100 soru sorulmuştu.

Geçtiğimiz cuma günü İlim Hikmet Vakfı konferans salonunda, dereceye giren öğrencilerin ödüllerinin verildiği bir GENÇLİK GECESİ tertip edildi. Geceye lise ve üniversite öğrencileri ile velileri katıldı. Ayrıca Kayseri’de farklı kurum ve kuruluşlardan, milletvekili adaylarından konuklarda hazır bulundu.

GENÇLİK GECESİ, Siyer Bilgi Yarışması Koordinatörü Mustafa BALABAN’ın selamlama konuşması ile başladı. BALABAN vakfın yapısını ve amacını anlattıktan sonra “Vakfımız her yaş grubunu önemsiyor. Çocuklarda aramızda, yaşlılarda aramızda. Ama bir grup var ki, pozitif ayrımcılık yapmasak da, pozitif bir değer veriyoruz. O kesim, o yaş grubu sizlersiniz. Geleceğin ümitleri, ümmetin çiçeklerisiniz. İşte biz sizlerin sanattan spora, edebiyattan hayata her alanda, piyasada pazarlanan, medyada palazlanan star-model-idollerin yerine Kur’an’ı Kerim’in, en güzel model dediği Hz Muhammed’i tanıyın/hatırlayın istedik.”açıklamasında bulundu.

Program öğrencilerin merhum bilge insan Aliya İzzet Begoviç’in biyografisini sunum ile devam etti. Medeniyetin Burçları- Uluslararası Öğrenciler Akademisi’nden ve Uluslararası Germir İmam Hatip Lisesi’nden iki  öğrencinin Arapça ve Türkçe ezgileri, Çeçen kökenli öğrencinin Çeçen Marşını akordiyon ile söylemesi beğeniyle dinlendi.

İmam Hatip Lisesi öğrencileri na’t okumaları yaptı.

Programın sonunda ise, Kayseri’den Kudüs’e seyahat amaçlı giden 4 öğrenci Kudüs izlenimlerini slaytlı bir sunumla gerçekleştirdi.

Programda Siyer yarışmasında dereceye girenlere ise ödülleri verildi. 1. olan öğrenciye tam altın, ikinciye yarım altın, üçüncüye  ise çeyrek altın verildi. İlk 10’a giren öğrencilere  Prof. Dr. İhsan Süreyya SIRMA’nın yeni ve kapsamlı kitabı olan “Müslümanların Tarihi” hediye edildi. Yarışma da dereceye giremeyen bütün öğrencilere ise Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından Muhtasar Siyer kitabı hediye edildi.

Programda vakıf yönetimi, Kayseri İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Oğuz MEMİŞ, Mavi Marmara Şehidi Furkan Doğan’ın babası Yrd.Doç. Ahmet DOĞAN, Eğitim Birsen eski başkanı Aydın KALKAN, ilahiyatçı Abdülhamit BAYIRBAŞI, Furkan Radyo yöneticilerinden Nezir ERGENÇ de hazır bulundu.

Programın sürpriz konuğu Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet AĞIRAKCA idi. AĞIRAKCA; “Kur’an-ı Kerim’i siyer ile birlikte okumalıyız. Bu hem Kur’an’ın yaşamsal boyotunu gösterir, hem de peygamberi doğru anlamamız ve örnek almamızı kolaylaştırır.” dedi.

İlim Hikmet Vakfı başkanı Mustafa DOĞU ise: “ Gençlik gecesini vakfımız komisyonlarından öğretmenler komisyonu ve ortaöğretim komisyonu organize etti. Gençler, gençlik önemli. Vakıf olarak gençlerin çok boyutlu yetişmelerini istiyoruz. Onların peygamberimizi tanımaları gerekiyor. Kitap okumaları gerekiyor. İşte bu yarışmayı bu amaçla yaptık.” açıklamasında bulundu ve bütün herkese bu hayırlı çalışmadaki katkılarından dolayı teşekkür etti.